Vyber region:
Vyhledávání:

Ošetření spoušťových bodů

Spoušťové body (trigger points) se dají definovat jako velice bolestivá místa hmatatelná jako tvrdé hrudky v napjatých svalech. To by samo o sobě nebylo nic nového - v tomto modelu je ale revoluční zjištění, že SpB mají schopnost vyvolávat přenesenou bolest v jiných částech těla. Například bolest ruky může vycházet ze SpB na šíjových svalech, píchání v bocích ze zad, bolesti kloubů pochází z jejich okolních svalů a nejtypičtější migrény mají samozřejmě původ ve svalech krčních.


Co přesně je spoušťový bod?

Funkcí svalů je pohyb - tedy zkracování a natahování se. To mají na svědomí mikrovlákna zvaná aktin a myozin, která do sebe zapadají, jako když propleteme prsty na rukou. Za normálního stavu po sobě volně kloužou, čímž umožňují zkracování a prodlužování svalu. Za určitých podmínek se tato schopnost naruší a vlákna zůstanou v sobě zaklesnutá. Část svalu tedy zůstane trvale stažená a zbytek se musí napnout více než je normální. To má spoustu následků - v místě spoušťového bodu se prakticky zastaví cirkulace krve. Bez ní zůstává místo neokysličené, hromadí se v něm odpadní látky, které časem mohou vytvořit výrůstky (hrudky vápníku) a samozřejmě způsobuje bolest.


Co je způsobuje?

Příčin vzniku je několik a většinou se doplňují. Někdy můžeme příčinu jasně určit - zranění, nehody, pády, apod., způsobují bolest, která někdy neodejde ani po zhojení rány nebo srůstu kosti. Utrpěl nejspíš totiž i sval, kterému už se pozornosti při léčbě nedostalo. Také jednorázové přetížení svalu, ať už neuváženým tréninkem, nebo nesení příliš těžkého nákupu v jedné ruce, je způsob, jak sval "odrovnat" do trvalého stažení. Ofouknutí po námaze bývá často poslední kapkou. K přetížení svalů může dojít nejen přílišnou aktivitou, ale stejně tak i dlouhým sezením, špatným držením těla, nevhodnou matrací, nadváhou apod. A nakonec, možná nejdůležitější faktor, je psychika. Tělo samotné má úžasnou schopnost regenerace, ale pokud mu to hlava nedovolí, tak nezmůže nic. A právě stresy, emoční vypětí, nedostatek "chuti do života" jsou schopné úplně utlumit přirozenou imunitu a regenerační procesy těla. Jen oblast šíje a krku je u spousty lidí natolik "postižená", i když žádné zranění neutrpěli, že je jasným důkazem, co všechno psychika a životní styl dokážou.


Přenesená bolest

Ošetření spoušťových bodůPřenesená bolest je hlavním symptomem spoušťových bodů. Mezi typické příklady patří migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, atd. Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů. Proč se bolest přenáší, je těžko vysvětlitelné. Nejpravděpodobnější teorie je, že elektrické signály na nervové úrovni vzájemně ovlivňují, což má za následek zkreslenou nebo přenesenou představu o zdroji bolesti.


Terapeutické metody

Prakticky jakýkoli zásah ovlivní spoušťový bod, podle doktorů Janet Travella (mimo jiné osobní lékař prezidenta Kennedyho) a Davida Simonse, pokud je to fyzický zásah. Spoušťové body neodpovídají na pozitivní myšlení, meditaci, ani progresivní relaxaci. Ani fyzické metody nemusí uspět, pokud jsou aplikovány příliš zeširoka. Klasické protahování například není natolik specifické, aby nějak spolehlivě ovlivnilo spoušťové body. Pokud se protahování přehání, může stav ještě zhoršit. Aplikace tepla nebo chladu může dočasně ulevit od bolesti, ale neodstraní SpB. Stejně tak elektrická nebo magnetická stimulace může poskytnout jistou úlevu, ale SpB neodstraní. Různé druhy masáží jako akupresura, shiatsu, švédská masáž, apod., přes své jednoznačně pozitivní účinky, jsou také nedostatečně specifické, aby zaručily úspěch v odstranění SpB. Pro spolehlivý účinek se terapie musí zaměřit přímo na SpB.

Metod je několik. Mezi ně patří použití jehel. Buďto se používají suché, jako v akupunktuře, nebo s malou dávkou anestetika. V obou případech je ale nutná naprostá preciznost a zaměření na SpB, což se při běžné aplikaci obstřiku u doktora rozhodně neděje! Nejjednodušší a nejbezpečnější metoda je ale hloubková masáž, kterou může provádět terapeut nebo i člověk sám. Důležité je najít ten správný bod a nenechat se zmást místem, kde se bolest projevuje. Vyvíjí takový tlak, aby se bolestivost na stupnici 1-10 pohybovala kolem 7. Zpočátku to není moc příjemné, ale velmi brzy se dostavuje úleva.

Ošetření spoušťových bodů je zatím u nás téměř neznámá metoda, což je velká škoda vhledem k jejím možnostem.

Literatura:
Finandová Donna: Spoušťové body a jejich odstraňování
Travell & Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual (2-Volume Set) – vědecká práce, pouze v angličtině, 1600 stran
Clair Davies: The Trigger Point Therapy Workbook: Your Self-Treatment Guide for Pain Relief – pouze v angličtině, šikovná příručka na sebeošetřování


Zpracoval: Robin Herink, který poskytuje regenerační služby, klasické i alternativní masáže, reflexní terapii, Dornovu metodu, moxování, Indickou masáž hlavy a další postupy podle potřeb klienta. Spoušťové body studuje jako samouk.



Diskuze k článku

vera - 1.10. 2008 00:33
Hledám nekoho kdo se zabývá trigger point masážemi



Robin Herink - 28.10. 2008 19:01
Spoušťové body studuji jako samouk. Je to nesmírně účinná terapie, kterou kombinuji s reflexní terapií a akupresurou. Nejlepší výsledky zatím mám s krční páteří. Dále např. typický "ischias", který může střílet až ke kotníkům, bývá velmi často způsoben spoušťovými body v málem svalu hýžďovém. Rozhodně stojí za to tuto tematiku prozkoumat.
Hezký den,
Robin Herink



Milada - 29.10. 2008 20:29
Můžu se prosím Robine s Vámi nějak kontaktovat? Přes vyhledávání jsem kontakt na Vás nenašla. Díky.



Administrátor - 29.10. 2008 20:32
Pro Miladu: http://www.masaze.info/regenerace-robin/



Milada - 30.10. 2008 10:06
Děkuji:-)



Administátor - 17.11. 2008 18:18
O této metodě si můžete více přečíst v článku Ošetření spoušťových bodů.



Robin Herink - 17.11. 2008 20:31
Díky za uveřejnění článku. Když bude zájem, dám dohromady i praktické příklady, kde se nejčastěji SpB tvoří a jaké způsobují problémy. Můžete mě kontaktovat i osobně přes výše zmíněný odkaz. Hodně zdraví,
Robin Herink



Olivet - 20.3. 2009 22:16
Se spoušťovými body Vás určitě seznámí v kurzu " Diagnostika pro maséry " Inprov Brno.S ptraktickými i teoretickými znalostmi z této oblasti nás kdysi skvěle vybavila Mudr. Málková , za což jí dík.Velmi často je s úspěchem využívám.



Mára - 3.5. 2009 22:34
Ahoj. Někde jsem četl, že SpB se dá dobře zbavit mačkáním a uvolňováním 3x denně 2-3 dny. Co je na tom pravdy, moc děkuji za odpověď.



Milada - 4.5. 2009 07:58
Ano, velmií zjednodušeně řečeno je to tak:-) Ale opravdu pouze velmi zjednodušeně.



Jaruška - 5.10. 2010 16:40
Je to vše pravdivé. Právě jsem dočetla knihu "Spoušťové body a jejich odstraňování od Donny Finandové". Hned jsem to vyzkoušela na "zmrzlé rameno ( 5 let bolesti) .Po prvním ošetření 50% bolesti pryč. To by snad měli učit ve školách, úžasná metoda. Začínám to aplikovat na klienty, tak uvidíme.



Šárka - 3.11. 2010 01:22
Díky za článek,úžasné,slyším to poprvé a hned to začnu aplikovat na sobě,mám delší dobu problém s ramenem,je to důsledek jednostranného přetěžování.Protahování,mazání ani pozitivní myšlení opravdu moc nezabírá,ale jednou jsem si náhodou všimla,že pokud silně tlačím na nejbolestivější místo šíjového svalu,tak se mi trochu ulevilo,tak to musím víc nastudovat:),díky ještě jednou.



Ilona - 11.1. 2011 17:46
Neco o trigger point therapy vim. Meli jsme ji dva semestry ve skole. Mam na ni i certifikat. Velice efektivni, ale musi se opatrne. Jestli to nekoho zajina, napisi rada vic o specifickych areach.



Daniela - 12.1. 2011 16:27
Dobrý den paní Ilono,budu moc ráda,když se s námi podělíte o nové poznatky.



Witold Rybicki - 7.3. 2011 11:12
Dobrý den p. Ilono, můžu se zeptat kde jste studovala? Ten certifikat máte přímo na trigger point terapii? Jsem fyzioterapeut, pracuju s TP tak půl roku, je to velice efektivní způsob terapii, hlavně když pacient spolupracuje. Doporučuju všem knížku od Clair Daviese - The trigger point therapy workbook, je ve srozumitelne anglictine
koupite ji na www.amazon.com



Witold Rybicki - 7.3. 2011 11:17
Ještě doporučuju internetové stránky Dr. Kuttnera z Nového Zelandu, kde přímo ukazuje jak najít trigger pointy i jak se jich zbavit (taky v angličtině)

www.lifeafterpain.com



Anna - 13.10. 2011 22:11
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat těch, co již mají zkušennosti s Trigger Point, jestli má tato terapie kontraindikace (myslím jiné než u klasické masáže), a zdali po ošetření trigger point nemůže někdy dojít naopak ke zhoršení? Je možné, že zatím co jednomu pomůže, druhému spustí migrénu či bolest se zhorší? Děkuji za odpovědi.



Anna - 13.10. 2011 22:17
Ještě dodatek: po absolvování kurzu a prostudování literatury jsem byla nadšená funkčností této terapie. Dokonce u některých klientů po zkoušce tohoto ošetření došlo k výrazné úlevě. Občas si ale lidé postěžují na problémy, které údajně vznikly právě po posledním ošetření spoušťových bodů. Zajímá mne tedy, kde je chyba. Je možné, že v nedeostatečném procvičování po terapii, nebo v tom, že jsem v určitých případech neměla tuto terapii vůbec volit??



Petr Němec - 14.10. 2011 07:00
Anno,s touto terapií zkušenosti z praxe sice nemám, ale domnívám se že přechodné zhoršení stavu není na závadu. Záleží jak dlouho již klient problém má a někdy se stane, že když pracujete na odstranění nějakého bloku, tak se stav zhorší. Je to signál toho, že tělo s tím začíná bojovat. Proto doporučuji první terapii kratší a postupně "přidávat". Jednoduše řečeno, nepokoušet se vše vyřešit hned na první terapii, je toho pak na organismus moc. Je to jako u klasiky, když někdo přijde s bolestí šíje a vy mu ji budete hodinu uvolňovat, tak vám asi druhý den moc vděčný nebude :-)) . Petr



Anna - 21.10. 2011 21:37
Díky Petře, asi jste "kápl na hřebíček" :) Moc zkušenností nemám a asi se příliš snažím - pak jsem z toho špatná... Zřejmě máte pravdu.



Markéta - 4.2. 2013 11:09
Ráda bych někoho požádala o info, zda je možné v Čechách absolvovat kvalitní kurz Trigger points. Předem děkuji za informaci. Markéta



Šimonka - 4.2. 2013 21:53
já se se spoušť.body seznámila na http://www.vertebra.cz/lecba/ , hledala jsem kurz - ale vše bylo jen pro fyzioterapeuty anebo lékaře, to já nejsem :-(



Božena Straková - 6.2. 2013 09:57
K této metodě je opravdu důležitá znalost nejen anatomie a funkce svalových skupin, ale také neurologie, fyziologie pohybu. Mimo Trigger points se definují také Tender points, u nichž chybí tuhý svalový snopeček. Doporučuju literaturu Dr. Rychlíkové a Lewita, knihy o fyziologii pohybu a neurofyziologii. Je určitě i spousta jiných dobrých autorů. Božena



Věra - 23.1. 2014 13:42
Věnuji se metodě odsraňování Trigger points (spoušťových bodů ) myslím velice úspěšně. Kurz lze absolvovat v Brně u p. Marie Procházkové v Masérské škole jednou za rok. Kombinuji tuto techniku ke klasické nebo ABS masáži - podle stavu svalů. Pokud člověk umí rozpoznat spoušťové body a správně je stisknout, lze tím odstranit ztíženou pohyblivost skoro všech částí těla. Ze začátku musím klientům vysvětlit důvody stisků, pak se rádi vrací a pochvalují si účinnost.



Beata - 17.3. 2014 22:34
Ja pouzivam spustove body uz par rokov, velmi dobre vysledky. Pri prvom osetreni opatrne. Organizmus sa spamatava aj dva dni. Klienti si spustove body po case uz sami vyzaduju. Vyborne vysledky klasicky cely trapez, lopatky, ramena. U sportovcov casto osetrujem stehna, predlokti, proste vsetko co je potrebne. Metoda by mohla byt znamejsia, je to skoda, ze sa u nas o nej malo hovori.



Michal - 6.3. 2015 16:07
Je tu někdo, kdo používá tuto metodu v Praze? Nahoře odkazovaný Robin je pro mě bohužel moc daleko a ostatní reagující tu na sebe neuvádějí kontakt ani lokalitu, kde fungují...



Roman - 8.11. 2016 08:13
Koukám, že na techniku spoušťových bodů pořád mnozí hledí s neskutečným respektem a zároveň vyvolává hodně otázek. Přitom jde o tak jednoduché a samozřejmé věci. Nehledejte v tom nic mimořádného nebo nového. Jsou to techniky, které mají ve východní medicíně dlouhou tradici a pouze medializace posledních let z ní učinila určitou modlu a zároveň výhodný business. Já osobně jsem se je učil už v 90. letech, když jsem studoval shiatsu. Techniky jsou velmi účinné, ale ne na všechno. Nefungují hlavně u lidí, kteří jsou ve stresu a u obézních jedinců, tam je nutné zvolit jiné techniky, jako např. vazivovou masáž, relaxační masáž nebo baňkování. V celé technice jde pouze o to, najít správné místo působení (většinou úplně jinde, než kde se projevují bolesti) a zvolit správnou techniku a správný tlak působení (většinou by měl být tlak na hranici bolestivosti, kdy je ještě klient schopen zůstat uvolněný a relaxovaný, a přitom již cítí vstup do místa působení). Potom už stačí jen čekat až se místo tzv. rozpustí. Někdy k tomu stačí pár vteřin, jindy se musí čekat i minuty. To záleží z velké části na stavu klienta, ale taky na schopnostech maséra. Z pohledu čínské medicíny nejde o nic jiného, než o upouštění blokované energie. Z pohledu západní medicíny jde o tzv. strečing na svalových vláknech, kdy mozek reaguje na navozené napětí relaxací v místě působení. Jednoduché, že?



Romana - 12.11. 2016 21:09
Romane děkuji za pěkné vysvětlení



Nikol - 19.8. 2017 17:31
Romane, děkuji za hezký příspěvek. Můžu se zeptat, kde jste shiatsu studoval? Děkuji



Nový příspěvek:

Vaše jméno: 
Text: 
Ochrana proti spamu. Kolik je čtyřikrát čtyři?

 
 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj