Vyber region:
Vyhledávání:

Akupresura

Akupresura spolu s akupunkturou spadají do prastarého tradičního čínského léčitelství, u nás vnímaného jako alternativní medicína. Pomalu však dochází k přejímání některých poznatků a metod východních léčitelských systémů i moderní medicínou, která poznává jejich komplexnost a schopnost uzdravovat organismus i bez syntetických léčiv. Neocenitelnou výsadou metod alternativní medicíny je ovšem její prvořadý zájem o prevenci, nikoli potlačování již vzniklých zdravotních problémů.

Technika akupresury spočívá ve využívání rozdílně intenzivního tlaku na vybraných akupresurních bodech, které jsou napojeny na energetické dráhy. Pokud dojde k jejich zablokování, téměř jistě dochází k nemoci, zdravotním potížím či jen pocitu nepohody. Její poslání tedy stojí na podobných základech jako mnohé jiné léčitelské systémy, nejblíže pak akupunktura, jež místo tlaku prstů na obdobných místech využívá akupunkturních jehliček. Impulsy z bodů, které jsou masírovány tlakem, se dostávají do centrální nervové soustavy, jež zareaguje zvýšeným přísunem krve a kyslíku do patřičného orgánu či části těla a navíc uvolní endorfin přinášející dobré pocity a tím i zmírnění bolesti.

Akupresura má skutečně bohaté účinky. K zásadním patří zejména tišení bolesti a navozování rovnováhy organismu, jelikož se zaměřuje na správný tok energie. Hlavním přínosem akupresury je bezpochyby odstraňování bolestí a problémů s pohybovým aparátem, tedy svalů, tkání, šlach a kloubů. Svůj význam má tedy i ve sportovním odvětví, kde působí především preventivně, ale i jako prostředek k odstranění svalových křečí, blokád či následků zranění. Pozitivní výsledky zaznamenává u běžně se vyskytujících zdravotních problémů:

  • omezuje nevolnost, bolesti hlavy, migrény

  • celkem úspěšně, ale dlouhodobě bojuje s nadváhou

  • zvyšuje imunitu

  • zmírňuje psychické problémy

K přednostem tohoto typu masážních technik patří skutečnost, že je lze v jednoduché formě provádět kdekoliv a člověk si vystačí sám, za předpokladu, že se seznámí s lokalizací jednotlivých akupresurních bodů. Existuje také celá řada akupresurních pomůcek pro domácí ošetřování, které mohou v úsilí výrazně pomoci. O odborných terapiích je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud člověk utrpěl ortopedický úraz, nemá v pořádku cévní systém či kosti a určitě těhotné ženy.


Zpracoval: MASÁŽE.info.


Pokud Vás akupresura zaujala a chcete ji vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které ji aplikují. 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj