Vyber region:
Vyhledávání:

Aromaterapie a aromamasáže dětí

Masáže nejmenších dětí

Mnohé maminky si jistě občas kladou otázku, jak je to s masážemi a používáním masážních postupů a technik u dětí.

Jemné masážní postupy lze aplikovat u miminek již od několika týdnů po narození, doporučuje se zhruba od čtyř týdnů. Jedná se o sestavu velmi jemných tahů a hmatů a v tomto smyslu je masáž pro nejmenší spíše řízeným hlazením dětského tělíčka než klasickou masáží, jak ji známe z praxe pro dospělé. Toto jemné dotýkání je plné lásky a něhy a je velmi prospěšné, pokud masáž provádí rodiče nebo někdo děťátku blízký. V současné době jsou velmi rozšířené kurzy masáží dětí a miminek, kde se maminky se svými miminky učí zvládat postup masáže pod vedením zkušeného lektora. Tyto kurzy pořádají především mateřská centra a další vzdělávací instituce se zaměřením na děti a rodinu.

A jaké jsou účinky masáží u tak malých dětí? V první řadě tato masáž podporuje upevnění láskyplného vztahu mezi děťátkem a rodiči prostřednictvím laskavého doteku. Dále pomáhá odstranit poporodní trauma, vede k celkovému zklidnění děťátka, pomáhá snížit svalové napětí u dráždivých a stažených miminek, napomáhá rozvoji dětské motoriky, může pomoci zklidnit děti před spaním a celkově vede k harmonizaci a nastolení rovnováhy v křehkém dětském těle.

Tato masáž se provádí přírodními rostlinnými oleji lisovanými za studena, které neobsahují žádné konzervanty a barviva, ani další přídatné látky. Naopak obsahují mnoho vitamínů a minerálů (vitamíny A, E, D,F, zinek, vápník, fosfor …) a výborně se do kůže vstřebávají. Zároveň mohou sloužit i jako šetrný prostředek k ošetření dětské pokožky. Běžně používané oleje pro děti jsou mandlový, makový, meruňkový, dýňový, slunečnicový, pupalkový nebo olivový - všechny za studena lisované.

Do 6 měsíců věku miminek se používají k masáži pouze čisté rostlinné oleje, od věku 6 měsíců se dají do olejů přidávat rostlinné silice ve velmi malé koncentraci. Nějčastěji používanými silicemi pro malé děti jsou Levandule, mandarinka, pomeranč, citron, heřmánek, eukalyptus radiata, fenykl… Kdo chce používat v péči o malé děti aromaterapii, měl by požívání silic pečlivě nastudovat nebo se poradit se zkušeným aromaterapeutem.


Masáže větších dětí

Různé druhy masáží se dají používat i u větších dětí a ten, kdo s masážemi dětí začal již od kojeneckého věku se v nich jistě bude snažit pokračovat i nadále. U větších dětí vede opět masáž k posilování vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem, pomáhá uvolnění dětí, napomáhá stimulovat a zvyšovat imunitu dítěte a pozitivně působí na zdraví i v případech exémů, astmatu, častých respiračních chorob, poruch soustředění, dyslexie, dysgrafie

V případě školních dětí dochází nezřídka k bolestem zad a páteře z přetížení, někdy k úzkosti a strachu při začátku školní docházky, u sportujících a hodně vytížených dětí k časté únavě, někdy po dlouhé nemoci se dítě stále nemůže dostat do formy a je dlouhodobě unavené. I v těchto případech může pomoci aromamasáž a vhodnou volbou silic se dá obnovit rovnováha jak v křehké dětské dušičce, tak na úrovni fyzického těla. Aromamasáž větších dětí se neprovádí již tak jemně, jako u nejmenších, ale vždy se přihlíží k individualitě a potřebám konkrétního dítěte. Dalšími vhodným i druhy masáží u větších dětí jsou např. reflexní terapie chodidel, jemné baňkování, shiatsu masáže.

Ve věku intenzivního růstu páteře (bývá kolem puberty ale někdy i o něco dříve 11-14 let) doporučuji rodičům sledovat páteř dětí a pokud si všimnou jakéhokoliv vybočení či nepravidelnosti, doporučuji navštívit dětského lékaře. V těchto případech je dobré vyhledet rehabilitaci či fyzioterapeuta, který páteř prohlédne, srovná a doporučí další postup a cvičení. Rozhodně je potřeba nepodceňovat nutnost cvičení a i to je dobré doplnit občasnou masáží pro uvolnění zádového svalstva a páteře. V těchto případech můžeme opět využít aromaterapii a volbou vhodných silic napomoci ke svalovému uvolnění u dětí.

Závěrem je potřeba říci, že v dnešní době se masáž stává nedílnou součástí péče o sebe sama, odpočinku a relaxace člověka a rozhodně již není považovaná za luxus, který si dopřávají jen někteří. Aromamasáž je v dnešní uspěchané době možností, jak se přes rostlinné oleje a silice alespoň částečně navrátit k přírodě.


 Zpracovala: Alena Laštovičková, odborný aromaterapeut. 


Pokud Vás aromaterapie zaujala a chcete ji vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které ji aplikují. 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj