Mnohé maminky si jistě občas kladou otázku, jak je to s masážemi a používáním masážních postupů a technik u dětí.
Jemné masážní postupy lze aplikovat u miminek již od několika týdnů po narození, doporučuje se zhruba od čtyř týdnů. Jedná se o sestavu velmi jemných tahů a hmatů a v tomto smyslu je masáž pro nejmenší spíše řízeným hlazením dětského tělíčka než klasickou masáží, jak ji známe z praxe pro dospělé. Toto jemné dotýkání je plné lásky a něhy a je velmi prospěšné, pokud masáž provádí rodiče nebo někdo děťátku blízký. V současné době jsou velmi rozšířené kurzy masáží dětí a miminek, kde se maminky se svými miminky učí zvládat postup masáže pod vedením zkušeného lektora. Tyto kurzy pořádají především mateřská centra a další vzdělávací instituce se zaměřením na děti a rodinu.
A jaké jsou účinky masáží u tak malých dětí? V první řadě tato masáž podporuje upevnění láskyplného vztahu mezi děťátkem a rodiči prostřednictvím laskavého doteku. Dále pomáhá odstranit poporodní trauma, vede k celkovému zklidnění děťátka, pomáhá snížit svalové napětí u dráždivých a stažených miminek, napomáhá rozvoji dětské motoriky, může pomoci zklidnit děti před spaním a celkově vede k harmonizaci a nastolení rovnováhy v křehkém dětském těle.
Tato masáž se provádí přírodními rostlinnými oleji lisovanými za studena, které neobsahují žádné konzervanty a barviva, ani další přídatné látky. Naopak obsahují mnoho vitamínů a minerálů (vitamíny A, E, D,F, zinek, vápník, fosfor …) a výborně se do kůže vstřebávají. Zároveň mohou sloužit i jako šetrný prostředek k ošetření dětské pokožky. Běžně používané oleje pro děti jsou mandlový, makový, meruňkový, dýňový, slunečnicový, pupalkový nebo olivový - všechny za studena lisované.
Do 6 měsíců věku miminek se používají k masáži pouze čisté rostlinné oleje, od věku 6 měsíců se dají do olejů přidávat rostlinné silice ve velmi malé koncentraci. Nějčastěji používanými silicemi pro malé děti jsou Levandule, mandarinka, pomeranč, citron, heřmánek, eukalyptus radiata, fenykl… Kdo chce používat v péči o malé děti aromaterapii, měl by požívání silic pečlivě nastudovat nebo se poradit se zkušeným aromaterapeutem.
Různé druhy masáží se dají používat i u větších dětí a ten, kdo s masážemi dětí začal již od kojeneckého věku se v nich jistě bude snažit pokračovat i nadále. U větších dětí vede opět masáž k posilování vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem, pomáhá uvolnění dětí, napomáhá stimulovat a zvyšovat imunitu dítěte a pozitivně působí na zdraví i v případech exémů, astmatu, častých respiračních chorob, poruch soustředění, dyslexie, dysgrafie …
V případě školních dětí dochází nezřídka k bolestem zad a páteře z přetížení, někdy k úzkosti a strachu při začátku školní docházky, u sportujících a hodně vytížených dětí k časté únavě, někdy po dlouhé nemoci se dítě stále nemůže dostat do formy a je dlouhodobě unavené. I v těchto případech může pomoci aromamasáž a vhodnou volbou silic se dá obnovit rovnováha jak v křehké dětské dušičce, tak na úrovni fyzického těla. Aromamasáž větších dětí se neprovádí již tak jemně, jako u nejmenších, ale vždy se přihlíží k individualitě a potřebám konkrétního dítěte. Dalšími vhodným i druhy masáží u větších dětí jsou např. reflexní terapie chodidel, jemné baňkování, shiatsu masáže.
Ve věku intenzivního růstu páteře (bývá kolem puberty ale někdy i o něco dříve 11-14 let) doporučuji rodičům sledovat páteř dětí a pokud si všimnou jakéhokoliv vybočení či nepravidelnosti, doporučuji navštívit dětského lékaře. V těchto případech je dobré vyhledet rehabilitaci či fyzioterapeuta, který páteř prohlédne, srovná a doporučí další postup a cvičení. Rozhodně je potřeba nepodceňovat nutnost cvičení a i to je dobré doplnit občasnou masáží pro uvolnění zádového svalstva a páteře. V těchto případech můžeme opět využít aromaterapii a volbou vhodných silic napomoci ke svalovému uvolnění u dětí.
Závěrem je potřeba říci, že v dnešní době se masáž stává nedílnou součástí péče o sebe sama, odpočinku a relaxace člověka a rozhodně již není považovaná za luxus, který si dopřávají jen někteří. Aromamasáž je v dnešní uspěchané době možností, jak se přes rostlinné oleje a silice alespoň částečně navrátit k přírodě.
Zpracovala: Alena Laštovičková, odborný aromaterapeut.
Pokud Vás aromaterapie zaujala a chcete ji vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které ji aplikují.