Vyber region:
Vyhledávání:

Biodynamické masáže

Biodynamické masáže odstraňují svalový pancíř. Tento centrální pojem původně zavedl Wilhelm Reich, rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik. Opancéřování slouží jako obrana proti psychickým zraněním, zabraňuje jak psychickému, tak i fyzickému organismu v jeho živelném projevu. Omezuje schopnost prožitku, schopnost emocionálního výrazu a schopnost jednání.

Masáže mají protistresové a uvolňující účinky, jsou vhodné pro klienty, kteří se chtějí aktivně spolupodílet na svém zdraví, vrátit se do životnosti. Jsou to jemné a lehké doteky, při kterých dochází k tělesné a duševní rovnováze. Některé působí přímo na kůži a používá se masážní olej. U jiného druhu zůstává klient oblečený. Uvolňují se blokády energetického proudu a emoce, posiluje se dýchání. Odstraňují se bolesti hlavy a harmonizuje zažívací ústrojí. Klient prožívá regresi (návrat k pocitům, které zná z dětství), cítí se bezpečně. Po skončení masáže se doporučuje krátká relaxace, tzv. zažívání, kdy klient odpočívá po příjemné meditativní výměně energií.


Kontraindikace u jednodušších metod:
  • jakékoliv akutní onemocnění, v těhotenství nemasírovat břicho
  • u ostatních: některé psychotické stavy – nemasírovat hlavu
  • těhotenství – jen se souhlasem, mohou být vyvolány silné emocionální stavy

Biodynamické masáže vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Vychází z tradice jak klinické, tak i humanistické psychologie. Byly původně vyvinuty z biodynamické fyzioterapie a navazují a dále rozvíjí psychoterapii zaměřenou na tělo, založenou Wilhelmem Reichem. Jejím teoretickým základem je Freudova teorie (podvědomí, libido, strukturní model). Představují spektrum metodických tělesných dotyků, které jsou v biodynamice součástí psychoterapeutického procesu. Pro indikaci, kdy se má která masáž použít, se vychází ze tří charakteristických situací:

  • Pokud je psychicko-vegetativní rovnováha v důsledku velkého vzrušení, zmatení nebo velkého vnitřního napětí narušena, používají se techniky, které harmonizují, umožňují vegetativní výboj a posilují osobnost. Potvrzují se tělesné hranice a pomáhají odvádět vazivové tekutiny a umožňuje se nové rozdělení energie v těle.

  • Jestliže se organismus nachází ve stavu přílišné strnulosti a rigidity, používají se masáže, které mobilizují a uvolňují psychickou kontrolu. Pracuje se především na svalové úrovni nebo i hlouběji na vazivovém obalu kostí.

  • Když se má dynamická rovnováha organismu pouze stabilizovat, posílit vitalita, libido a schopnost hlubokého uvolnění, používají se hlavně ergonomické masáže.

    Dále byla vyvinuta řada jednodušších metod – biorelease, které se používají na uvolnění při tělesných a psychických stresových situacích.



Zpracovala: Marta Holmanová.



Pokud Vás biodynamické masáže zaujaly a chcete je vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které je aplikují.



Diskuze k článku

Pavel - 12.2. 2009 20:10
Máte nějakou zkušenost s biodynamickými masážemi?



Marta - 15.2. 2009 16:55
Jako autorka tohoto článku mám velmi příjemné zážitky ze seminářů těchto masáží, kdy absolvent zažívá sám na sobě to, co se učí poskytovat druhému. Víkendová studia v rámci seminářů na Pražské psychoterapeutické fakultě byla mimořádně přínosná. Jako terapeutka se při masážích cítím velmi dobře a také klienti reagují kladně. Zaznamenávají hlubokou relaxaci, chvílemi až do usnutí, odstranění bolestí hlavy a velký přísun energie, pokud jsou unaveni a vyčerpáni.



Nový příspěvek:

Vaše jméno: 
Text: 
Ochrana proti spamu. Kolik je čtyřikrát čtyři?

 
 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj