Vyber region:
Vyhledávání:

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny je specifický typ masáže, kdy se používají nahřáté lávové kameny, které se pokládají na vybraná místa na těle (čakry, energetické dráhy, problematická „zatuhlá“ místa), nebo se s kameny prohřívá a masíruje. Ideální je kombinace všeho za účelem maximálně pomoci. Dle typu provedení je několik druhů terapií, které využívají lávové kameny.

masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny

U nás se nejčastěji objevují tyto tři následující:

Tranquility stone masáž k nám přichází z Číny a její hlavní náplň je harmonizovat čakry (energetická centra) a vyrovnávat energii na meridiánech. Menší lávové kameny (53 ks dle týdnů v roce), nižší teplota ohřevu (38-40 stupňů) a minimum masáže, ovšem celostní přístup, to je hlavní charakteristika této terapie.

La stone therapy je americká verze masáže lávovými kameny. Má především snahu hluboce prohřát problematické svalové partie a relaxovat tělo i mysl. Mnohem větší teploty (60-70 stupňů), více masáže s kameny je to, co můžeme od této masáže lávovými kameny očekávat. Jsou zde příliš dlouhé prodlevy, kdy se s klientem nic neděje (klidně až 50% času). Jako první začala používat studené kameny při masáži.

Magic hot stones - základy této terapie spočívají na použití speciálních havajských technik, které ve spojení s horkými kameny mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Správně zvolená exotická aromaterapie umocňuje pocit kliku a pohody. V této terapii se využívá jak znalostí čínské medicíny (čakry, energetické dráhy), tak i prvků havajské masáže. Pracuje se zde především na stresových drahách. Tuto terapii bychom mohli charakterizovat jako vysoce relaxační, antistresovou a harmonickou (i pro maséra). Teplota ohřevu je v rozmezí cca 45-55 stupňů.

Magic hot stones by se dalo přeložit jako „magické horké kameny“, nebo také jako „kouzelné“ či „pohádkové“. Havajsky by se tato terapie dala přeložit jako „HO´OKALAKUPUA POHAKU“. Celý systém masáže je rozvíjený od počátku vzniku. Snaží se co nejvíce přizpůsobit současnému člověku.

Magic hot stones vznikla v roce 2003. Prvopočátek by se už dal datovat na základě mých zkušeností získaných absolvováním masérské školy v Londýně. Ovšem ten podstatný a hlavní základ systému magic hot stones vznikl po třítýdenní návštěvě Havajských ostrovů, kde jsem se měl možnost blíže seznámit s pravou havajskou masáží LOMI LOMI, havajskou filozofií HUNA a havajským způsobem života. Systém Magic hot stones vytvářím a upravuji dodnes.

Masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny

Účinky masáže:
 • Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
 • Hluboce relaxuje a harmonizuje
 • Postupně prohřívá celé tělo
 • Pomáhá detoxikaci organismu
 • Vyrovnává energii v těle

Kontraindikace:
 • Otevřené rány a modřiny
 • Hypersensitivita na teplo
 • Vysoký krevní tlak
 • Nedávné operace
 • Křečové žíly
 • Infekční onemocnění
 • Kožní infekce
 • Sluneční popáleniny
 • Záněty
 • Těhotenství (možná masáž nohou, rukou, šíje-nižší teploty)

Pokud si hodláte pořídit lávové kameny:

Nejsou lávové kameny jako lávové kameny. Kvalita složení může být naprosto diametrální.

Láva vyvěrající je lehká, porézní, neschopná téměř žádné akumulace tepla.

Naproti tomu lávové kameny z hlubších vrstev lávy obsahují řadu kovů, které teplo výborně akumulují i předávají.

I hlubší vrstvy lávy jsou pak svojí kvalitou a složením velmi odlišné, podle toho, z jaké lokality pocházejí.

Pro laika není vůbec jednoduché rozpoznat, zda se jedná o kvalitní či nekvalitní lávové kameny či zda to vůbec lávové kameny jsou. Mnohdy až po geologickém rozboru se zjistí, že to vlastně ani lávové kameny nejsou.

Masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny

1. Nedívejte se pouze na počet kusů kamenů v setu. Důležitější je velikost (váha). Můžete si například pořídit 53 kamenů o průměrné váze 100g (53x100=5,3 kg), nebo 30 kamenů o prům. váze 250g (30x250=7,5 kg). Z tohoto příkladu je vidět, že v druhém případě máte k dispozici lávové kameny, které mají o 2,2 kg lávové hmoty více.

2. Měli byste se z nabídky dozvědět, z čeho jsou lávové kameny tvořené (prvky, minerály, geologické označení). Například " čedičové lávové kameny " nepostačuje, protože je zde tolik možností složení. Ani "bazalt" není správné označení. Dle mé mnohaleté zkušenosti se pro masáže lávovými kameny nejlépe hodí lávové kameny se složením označovaným jako "gabro".

3. Často se stává, že nabízené lávové kameny vypadají na obrázku jinak, než ve skutečnosti. Například jsou vyfocené černé a vy obdržíte kameny v několika barvách (šedé, načervenalé, černé). U správně provedené masáže bychom měli používat lávové kameny stejného složení a kvality.

4. Prodejce by měl být schopen doložit původ, složení a základní vlastnosti pro nabízené lávové kameny. Nestačí ujištění, že jsou to " pravé lávové kameny ". Ani to, že jsou všechny kameny černé, neznamená, že jsou kvalitní. Může klidně jít o horniny ze skupiny bazaltů, kde hlavní minerály jsou živec a křemen. Hornina neobsahuje tzv. "vulkanické sklo"-hlavní nositel tepelně akumulačních vlastností. Více na:
http://petrol.sci.muni.cz/poznavanihornin/magmatity/klasifikace.htm http://cs.wikipedia.org/wiki/Gabro

5. Velice důležitý je také tvar a povrchová úprava kamenů. Komerčně nabízené lávové kameny jsou oblé (mají "bříško") a dokonale vyhlazené.

Oblé lávové kameny mají tu nevýhodu, že se při masáži i při pokládání dotýkají jen malou částí plochy a tím se promarní velká část tepla.

Dokonale vyhlazené lávové kameny zase snadno vykluzují z dlaní a z částí těla, kde mají být položeny (čakry, meridiány, problematická místa).

Opět na základě mé praxe mohu doporučit lávové kameny s výraznější plochou a tolik nevyhlazené. Dokonale prohřívají, lépe se drží a nesjíždějí z míst, na která je položíme.


Zpracoval: Aloha Spa - Michal Kučera, zakladatel systému masáže lávovými kameny - Magic hot stones a havajské masáže v České republice. Snaží se o šíření těchto typů masáží v originálním pojetí s důrazem na individuální výuku jednotlivých prvků i celku.


Pokud Vás masáž lávovými kameny zaujala a chcete ji vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které ji aplikují. 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj