Vyber region:
Vyhledávání:

Reflexní masáže

Ač se to nezdá, nohy jsou jednou z nejcitlivějších oblastí lidského těla. Použití několika tisíc let starých poznatků reflexologie o propojení specifických zón a tlakových bodů s určitým vnitřním orgánem či částí těla je tedy právě na nohou nejvhodnější. Na chodidlech a nohou se nadto promítá v takovýchto bodech celé naše tělo podle osové souměrnosti. V praxi to znamená, že reflexní bod odpovídající orgánu, který se nachází na pravé straně, najdeme na pravé noze a naopak.

Reflexní masáže nohou jsou léčebnou metodou, jejíž pomocí lze významně ovlivňovat činnost a hlavně správnou funkci vnitřních orgánů a ostatních částí těla bez použití farmaceutických léčiv. Podněcují tělo k tomu, aby se regenerovalo samo zevnitř. Reflexologie je totiž postavena na skutečnosti, že tělem proudí energie po drahách, tzv. meridiánech, které se však mohou vlivem špatných podmínek zablokovat, což má za následek nemoc nebo zdravotní potíž. Reflexní masáže nohou dovedou tuto energii zase uvolnit a navodit tělu ztracenou rovnováhu.

Podstatným účinkem masáží je prokrvení a urychlení regenerace a procesu léčení poškozeného orgánu. Plošky a body se mačkají palcem kolmo různě silným tlakem nejméně 15 -25 krát podle vyvolané bolesti, jež může být zpočátku velmi výrazná. Podle míry bolestivosti těchto míst se pozná, který orgán správně nefunguje, a tak jej můžeme cíleně ovlivňovat. Intenzívními pravidelnými terapiemi dosáhneme odeznění bolestí a podpoření toku energie v organismu, čímž mu velmi prospějeme. Příjemný pocit a celková úleva po masáži jsou dostatečnou odměnou za možnou bolest. Nezanedbatelné pozitivum masáží je ovšem také jejich preventivní působení.

Výhoda tohoto typu masáží spočívá v tom, že ji může provádět každý, pokud se alespoň trošku seznámí s umístěním bodů a plosek, jejichž vlivem chceme působit na ten který orgán či část těla. Nejlepší volba v domácím prostředí je masírování od partnera či jiného člena rodiny, ale možná je i masáž, kterou člověk provádí sám sobě. V rámci terapie vás odborník dokáže diagnostikovat a doplnit tak velice účinně klasickou medicínu a poskytnout praktické rady. Překvapivě dobré účinky mají reflexní masáže nohou u malých dětí, které velmi pozitivně reagují na dotyk, tělesný kontakt. Reflexní masáže jsou jedinečné mimo jiné i tím, že se hodí pro všechny věkové kategorie a pomáhají i tam, kde si již klasická medicína neví rady. Vhodné jsou k léčení chronických onemocnění a při nesnášenlivosti léků nebo tam, kde je nelze ani aplikovat.


Zpracoval: MASÁŽE.info.


Reflexní masáže - indikace a kontraindikace

Reflexologie je jednou z mnoha masážních technik nabízených odborníky. Můžeme ovšem také dozajista říct, že je jednou z nejpropracovanějších metod. Její účinky a techniky byly v posledních desetiletích podrobně zkoumány a publikovány po celém světě.

Reflexní masáž je hojně využívána nejen jako relaxační a masážní technika, ale také jako preventivní a diagnostická metoda. Touto metodou lze uvolnit svalstvo, harmonizovat organismus a zklidnit jej, tišit bolest a předejít akutním projevům nemocí.

Než se pustíme do ošetření klientů, je potřeba znát kontraindikace této metody. Jelikož se jedná o velmi šetrnou techniku, která působí pozitivně na tělo v jakémkoli stavu, nenajdeme zde příliš mnoho kontraindikací. Jde hlavně o akutní zánět žil a lymfatických uzlin, vysoké horečky, infekční stavy a trombózy. V těchto případech platí absolutní zákaz jakékoli masáže. Další chorobné stavy, jako jsou bolestivé křečové žíly, pooperační stavy apod., jsou vždy na zvážení terapeuta, klienta a popřípadě doktora.

Zmíněné masáže jsou vhodné v podstatě ve všech věkových kategoriích a lze je provádět i v těhotenství. V tomto případě je ovšem nutné poskytovat služby velmi citlivě a vždy po domluvě s klientkou. U těhotných žen se reflexní masáž zaměřuje spíše na oblast stimulace bodů páteře a imunitního systému, pánevní oblast se raději vynechává.

Co se týče dětí, jejich masáž je vhledem k jejich nesoustředění časově omezená. Je taktéž nutné, aby během terapie dítěte byl přítomný rodič. Tak se dítě bude cítit bezpečněji. U ratolestí se reflexní masáž těší velké oblibě hlavně v období jara a podzimu, kdy řádí chřipkové onemocnění a virózy.

Další důležitou věkovou kategorií jsou senioři. V tomto případě je důležité nejen správně a citlivě ošetřit jemnou pokožku seniorů, ale tito lidé také ocení osobní kontakt. V těchto případech se zaměříme především opět na oblast pohybového aparátu a imunitního systému a dále konkrétní zdravotní problémy jedince.


Zpracoval: ERA Centrum vzdělávání.


Pokud Vás reflexní masáže zaujaly a chcete je vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které je aplikují. 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj