Vyber region:
Vyhledávání:

Havajská masáž Lomi Lomi

LOMI LOMI („milující ruce“)
(vše má přenesený překlad, většinou nelze jednoduše přeložit)

Jiný volný překlad:
„Ho´omoe wai kahi ke kao´o“ - „společně cestujme stejně tak, jak voda plyne jedním směrem). Tento překlad dokonale vystihuje havajskou masáž.

Aloha … (havajský pozdrav, volně přeloženo „V současnosti dechu života“)

Havajská masáž Lomi Lomi
Havajská masáž Lomi Lomi

Havajská masáž má pomoci nejen klientovi, ale i masérovi samotnému. Šetřit jeho sílu a energii. Masáž je prováděná hlavně předloktím s využitím váhy a těžiště těla. Je zde velice důležitý pohyb nohou. Původně havajská masáž vznikla z havajského tance HULA (posvátný tanec).

Jsou maséři a terapeuti a jsou lidé, kteří masáž a terapii používají jako prostředek, aby pomohli sobě a druhým. Nejde jen o to, abychom odstranili symptomy nemoci, ale naopak abychom viděli člověka jako celek (fyzický, duševní, emocionální a spirituální).

„Lomi lomi“ pomáhá uvolnit energetické bloky stejně tak dobře jako zatuhlé svaly. Nemoc a bolest je stav napětí, které vede ke špatnému toku energie.

Havajská masáž Lomi Lomi
Havajská masáž Lomi Lomi

Historie

Havajská masáž „LOMI LOMI“ je terapie už odpradávna praktikovaná na Havajských ostrovech. Nejprve byla praktikována mezi Ali´i „vrchností“. Jedno sezení Lomi Lomi v tuto dobu trvalo čtyři dny i déle. Bylo velice důležité, kdo tuto terapii prováděl. Byla označována za svatý rituál.

Od té doby se mnohé změnilo. Postupně do této terapie pronikaly techniky a znalosti z jiných kultur a tím se vyvíjela do dnešní (zcela ne konečné) podobě.

Havajská masáž Lomi Lomi
Havajská masáž Lomi Lomi

V České republice se poprvé objevuje v roce 2003. Základy této terapie spočívají na použití speciálních havajských technik, které svou rytmikou, a energickým potenciálem mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Speciální exotická aromaterapie umocňuje pocit klidu a pohody.


Filosofie HUNA

Filosofie HUNA (Healing Using Natural Abilities)

Acronym HUNA se dá přeložit jako „léčení používáním přírodních schopností)

Na Hawaii se zabydlela filozofie Huna, což značí očím nepoznané, viditelné jen srdci. Tato filozofie obsahuje sedm principů Huna:

Svět je to, co si myslíme, že je. (Fakta si můžeme vyfotografovat nebo natočit na video. Všechno ostatní je už jen naše interpretace.) - vše je relativní, pravda je relativní, subjektivní vnímání, pocity - každý jsme originál, každý má svou vlastní cestu, není naprosto stejná masáž provedená od dvou různých lidí.

Havajská masáž učí hlavně techniky a jejich správné provedení. Systém by si každý měl vytvořit podle sebe. Systém, který se učíme byl předáván tradičně po generace v jedné rodině a postupně upravován a vylepšován. Ani v současnosti není stálý. Snažíme se ho nadále rozvíjet a přibližovat aktuálním potřebám lidí. Není to mrtvá masáž (stále se vyvíjí). … oproti sportovní masáži, která je už roky téměř neměnná, i když se mnohonásobně rozšířily znalosti o člověku …

Není žádných omezení. (Jen ta která si vlastním myšlením vytvoříme) -Jen mi se omezujeme. … příklady: Brzy umřu, to fakt nezvládnu, nemám a nebudu mít peníze, já se tu havajskou masáž nikdy nenaučím.

Energie proudí tam, na co se soustřeďujeme. (Jestliže se soustřeďujeme na pozitivní věci, víc pozitivního vidíme a přitahujeme.) -nemyslet na nic jiného, než na to, co dělám (příklad … masíruji a přitom myslím, jak večer zajdu na pivo …) -velmi důležité pro maséry (hodně masérů si po pár masážích stěžuje na nedostatek energie). Jak s energií hospodařit?

Teď je okamžik moci. (Minulost už byla, budoucnost teprve přijde, ale tenhle okamžik je jediný, se kterým můžeme něco udělat.) -většina mužů myslí na budoucnost -většina žen myslí na minulost příklad: dlouhověký mnich … když spím, tak spím…když jím, tak jím Je potřeba žít právě v tomto okamžiku. Co se stalo už není, co přijde, ještě nenastalo.

Milovat znamená být šťastný. (Staří Havajci se netrápili otázkami: „Miluji ho? Miluje mě?“ Pocit štěstí jim byl v pravou chvíli tou nejlepší nápovědou.) Z bible: Miluj bližního svého jako sebe samého. Jak můžu pomáhat druhým, když neumím pomoci sám sobě?

Všechna síla pochází zevnitř. (Uvnitř sebe máme vše, co potřebujeme. Nenecháme se zablokovat výchovou, okolnostmi ani prostředím.) Konejte podle toho, co vám říká srdíčko.

Účinnost je mírou pravdy. (Jestliže od života nedostáváme, co bychom si přáli, změňme své myšlení.) -programování- pozitivní x negativní -mozek je jako počítač…

Zvýšení užití jakéhokoliv ze 7 principů se může podstatně projevit na vztahu k blízkým osobám, místům a věcem. Energie mysli je to nejsilnější, co má vliv na průběh událostí a zdraví. Není dobrý a špatný léčitel (masér) je pouze ten, kdo je na určité úrovni.

Smysl celé filosofie spočívá v tom, že vše se snaží vrátit do harmonie a lásky. Nestačí jen “milující ruce“ je potřeba i „milující srdce“. Každý pohyb, každý dotyk, každá myšlenka jsou naplněny láskou.


Hawaii – historie a současnost

Počátek historie Havajských ostrovů sahá několik století zpátky, kdy zhruba před více než 1500 lety Polynézané z Markézkých ostrovů se svými kánoemi poprvé přistáli na ostrově Hawaii (Big Island – Velký ostrov), aby zde zapustili kořeny postupně se rozšířili po celém pásmu havajských ostrovů.

Před 500 lety připluli osadníci z Tahiti a sebou přivezli jejich víru v bohy a polobohy s hiearchií založenou na systému kapu (taboo). Havajská kultura se vyvíjela po staletí. Boje mezi vládnoucími kmeny byly na denním pořádku. V roce 1778 kapitán James Cook zakotvil u ostrova Kauai a tím otevřel cestu na Hawaii západu. Cook byl necelý rok poté zavražděn v zátoce Kealakekua na Big Island.

V roce 1791 vládce Kohal a Kamehameha spojil bojující frakce na Velkém ostrově postaral se o sjednocení Havajských ostrovů, které se staly královstvím v roce 1810. Rok po smrti krále Kamehameha jeho syn zrušil kapu systém.

V roce 1820 na Velký ostrov dorazili první protestanští misionáři, aby vyplnili prázdnotu vzniklou po zrušení kapu. Hawaii se stala přístavem a centrem obchodníků, námořníků a rybářů. To byl jeden z hlavních důvodů obrovského vlivu západní civilizace na původní havajskou kulturu a populaci.

Vliv západu narůstal a v roce 1893 kontrolovali američtí kolonisté většinu havajské ekonomiky sice nenásilnou, ale kontroverzní formou. V roce 1898 se Hawaii stala součástí USA.


Zpracoval: Aloha Spa - Michal Kučera, zakladatel systému masáže lávovými kameny - Magic hot stones a havajské masáže v České republice. Snaží se o šíření těchto typů masáží v originálním pojetí s důrazem na individuální výuku jednotlivých prvků i celku.


Pokud Vás havajská masáž lomi lomi zaujala a chcete ji vyzkoušet, tak jsme pro Vás připravili seznam masážních salónů, které ji aplikují. 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj